HR Thrive

02 stycznia 2024

5 najczęstszych błędów offboardingu 

Offboarding to proces, który często jest niedoceniany w wielu organizacjach. Chociaż wiele firm skupia się na przyjęciu nowych pracowników z otwartymi ramionami, niestety nie zawsze poświęcają tyle samo uwagi na odpowiednie pożegnanie tych, którzy opuszczają firmę. A przecież to, jak pożegnamy pracownika, może mieć równie duże znaczenie dla wizerunku firmy, jak to, jak go przywitamy. Czy wiesz, że niektóre błędy offboardingu mogą prowadzić do negatywnych opinii, utraty cennych informacji, a nawet do problemów prawnych? Oto pięć najczęstszych błędów, które firmy popełniają podczas offboardingu, i wskazówki, jak ich unikać. Zapraszam do lektury!

 

"Houston zgubiliśmy plan!"

 

Brak ustalonego planu offboradingu może prowadzić do niekonsekwencji i przeoczeń. Może się okazać, że były pracownik, z którym rozstałaś/eś się 8 miesięcy temu nadal ma dostęp, do wszystkiego co firmowe🤯(poczta, bazy danych, slack a nawet przepis na firmowe ciasteczka!)

 

💡Stwórz spójny plan offboardingu i upewnij się, że będzie on zawierał wszystkie niezbędne kroki od przekazania dostępów, narzędzi po obowiązki.

 

"Nie chcemy wiedzieć, dlaczego odszedłeś".

 

Nie wiesz, dlaczego ludzie odchodzą? Może to przez tę jedną osobę w zespole, która zawsze jest nie w humorze, a może przez brak owocowych czwartków? Brak exit interview sprawia, że tracisz cenną wiedzę na temat tego, co można poprawić w firmie📈. Może to być klucz do zrozumienia, dlaczego rotacja jest tak wysoka.

💡Każdorazowo przeprowadź exit interview i dowiedz się, co naprawdę działo się za kulisami. Przeanalizuj odpowiedzi i wprowadzać niezbędne zmiany w firmie. 

 

“Cześć i cicho zza!"

 

Brak pożegnania sprawia, że pracownicy czują się jak niepotrzebne meble, które zostają zmienione wraz ze zmieniającymi się trendami. Ignorowanie uczuć pracowników może prowadzić do negatywnych opinii w social mediach.

💡 Zorganizuj pożegnalną imprezę lub wręcz upominek. Pokaż, że każdy pracownik jest ważny i doceniasz jego wkład w rozwój firmy. Pamiętaj nawet były pracownik może być ambasadorem Twojej firmy

 

“Nie mówiłem Ci?"

 

Brak odpowiedniego przekazania obowiązków może prowadzić do chaosu, opóźnień w projektach, dezorientacji u klientów, zaś ważne informacje mogą zniknąć w czarnej dziurze.

💡 Zapewnij dokładne przekazanie obowiązków i informacji między pracownikami. Nie rób tego tylko mailowo. Zorganizuj spotkanie, przestrzeń na wspólnym dysku, oraz listę niezbędnych informacji do przekazania.

 

"Gdzie jest Janek?"

 

Zespół zastanawia się, gdzie jest ich kolega, aż w końcu ktoś zauważa, że od tygodni nie wdzwania się na calle  i nie odpowiada na wiadomości. Pozostawienie zespołu bez informacji o odejściu współpracownika może prowadzić do niepewności i obaw w zespole. Co też może się się przełożyć na negatywną atmosferę oraz spadek efektywności.

💡Każdorazowo poinformuj zespół o zmianie w składzie. Pamiętaj komunikacja to klucz do sukcesu!

 

 

Dlatego warto pamiętać, że offboarding to nie tylko formalności📑, ale także dbanie o relacje i odczucia. Niech twoi byli pracownicy będą twoimi ambasadorami, a nie krytykami! 💼👋🎉

 

Porozmawiajmy o HR

 

(C) HR Thrive 2024